„Тотемни войни“ е семейна игра с карти, предназначена за 2-4 играчи, продължителност 20-120мин.

За видео-обяснение на правилата вижте следното клипче:

За поръчки посетете онлайн магазина ни: https://trendproekt.com/product/totem-wars/

За писмено обяснение на правилата продължете да четете:

Съдържание на играта:

  1. Правила
  2. Четири групи карти, наречени „ПЛЕМЕНА“, всяко съставено от 13 тотемни карти в специфичен за племето цвят и стил:
    1. аборигени – светлокафяв цвят;
    2. африканци – жълт цвят;
    3. ескимоси – бял цвят;
    4. индианци – зелен цвят.
  3. Картите са подредени в здрав, ръчно изработен калъф от еко кожа, който е подходящ за носене навсякъде и по всяко време.

Картите са отпечатани на пластифициран картон, размер 57/87мм. Размер на калъфа 10/8/4см.

Цел на играта:

За спечелване на рунда: да се изградят колони в комбинации от карти, които носят най-много точки.

За спечелване на „малката игра“: да се съберат възможно най-много карти от племето, към което принадлежи избраният ТОТЕМ.

За спечелване на „голямата игра“: да се съберат 42 точки при последователно изиграване на няколко „малки игри“.

Как се играе „ТОТЕМНИ ВОЙНИ“?

1. Избор на ТОТЕМ:

Най-възрастният сред играчите раздава картите една по една по посока на часовниковата стрелка. Всеки играч трябва да получи по 5 карти, от които да избере една – своя ТОТЕМ. Всяка карта може да бъде избрана за ТОТЕМ. След като играчът е решил коя карта ще посочи за ТОТЕМ, той я вади на полето пред себе си и я обръща с лицето нагоре така, че тя да е видима за всички играчи. ТОТЕМЪТ остава на полето до края на играта. Той винаги е първа карта в ТОТЕМНИЯ СТЪЛБ, дори когато картите се прегрупират по време на ВОЙНА (вж. по-долу 5).

След избора на ТОТЕМ всеки играч остава с 4 карти. Раздаващият вади по още една карта за всеки играч, така че да се допълни броят им до 5.

Едва след като всички карти, избрани за ТОТЕМИ, са положени пред играчите, може да започне същинската игра.

2. Старт на играта:

Пръв започва играчът, който стои най-близо до раздаващия по посока на часовниковата стрелка. Той сам избира какви и колко карти да извади на игралното поле и как да ги подреди, за да изгради ТОТЕМНИ СТЪЛБОВЕ (колони), които му носят най-много точки.

За изграждането на ТОТЕМНИ СТЪЛБОВЕ (колони) картите от едно и също племе се нареждат една над друга. Това означава, че максималният брой колони, които биха могли да се изградят е 4, колкото са племената в играта.

ВНИМАНИЕ!

В групираните по племена ТОТЕМНИ СТЪЛБОВЕ могат да се „вградят“ и карти от други племена, ако те притежават еднакъв символ, отбелязан в кръгче в горен десен ъгъл. Например, над карта ЗМИЯ от племе ИНДИАНЦИ може да се постави и карта ЗМИЯ от племето АФРИКАНЦИ, и/или карта ЗМИЯ от племето АБОРИГЕНИ.

Играта продължава със следващия играч по посока на часовниковата стрелка.

Броят на картите, използвани от първия играч за съставяне на един или повече ТОТЕМНИ СТЪЛБОВЕ, определя минималния брой на картите, които играчите след него трябва да използват. Например, ако играч #1 постави 3 карти на игралното поле, то всеки следващ играч трябва да направи същото и да извади поне 3 карти, независимо дали по този начин успява да изгради ТОТЕМЕН СТЪЛБ.

Ако някой от следващите играчи НАДГРАДИ (извади на полето повече карти от предходните играчи), то и другите участници са длъжни да му отговорят. За целта те вадят на полето толкова карти с колкото е надградил съответният играч. Едва когато поставените карти на полето са изравнени, може да се каже, че е РУНДЪТ (ръката) е завършена.

3. Пресмятане на точките:

Избраната за „ТОТЕМ“ карта носи 1 точка, само ако над нея са поставени карти. Всяка карта над „ТОТЕМА“ носи 2 точки.

Картите, образуващи втора, трета или четвърта колона, носят по 1 точка. Ако колоната е само с една карта, то тя не носи точка.

4. Кой печели РУНДА/РЪКАТА?

Ръката се печели от играча, който е събрал най-много точки (чрез най-висок стълб или най-много колони). Спечелилият прибира всички карти от полето с изключение на ТОТЕМИТЕ.

5. Равен резултат – ВОЙНА.

Ако двама или повече играчи са с равен брой точки, то между тях избухва ВОЙНА. Играчът или играчите, чийто брой точки е по-нисък, не участва/участват във войната. Неговите/Техните карти се събират в центъра на полето и се спечелват от победилият във ВОЙНАТА играч.

Във ВОЙНАТА всички карти, поставени на полето, се прегрупират и се нареждат вече не по племена, а по МЕСТООБИТАНИЯ. Местообитанията на всяко животно са отбелязани със съответен символ в квадратче (горен десен ъгъл) – те могат да бъдат ВОДА, СУША, ВЪЗДУХ.

Някои от животните могат да обитават повече от една среда, като играчът сам трябва да избере по кое местообитание ще изгради колоната си. По време на ВОЙНАТА, след като веднъж вече играчът е обявил и поставил животното в определена колона по местообитание, той НЕ МОЖЕ да променя местообитанието на животното и да го мести в друга колона.

ТОТЕМЪТ запазва мястото си като първа карта, докато всички други карти могат да се прегрупират.

Точките отново се изчисляват така, както при обикновеното съревнование (по 2 точки за картите над ТОТЕМА и по 1 точка за картите в другите колони, само при условие, че колоната се състои от поне две карти; тотемът е 1 точка, ако над него са поставени карти; колоните с по една карта не носят точки).

Победителят прибира всички карти освен ТОТЕМИТЕ.

Ако и след ВОЙНАТА играчите са с равен брой точки, то тогава се сравняват личните тотеми по местообитание. Ако ТОТЕМЪТ е животно, което обитава две среди, то се взима предвид тази среда, която е обявена при прегрупирането.

ВОДАТА бие СУШАТА. СУШАТА бие ВЪЗДУХА. ВЪЗДУХЪТ бие ВОДАТА.

Ако точките на играчите във ВОЙНАТА отново са равни, всички карти на полето (включително и на играчите с по-малко точки) без ТОТЕМИТЕ се прибират най-отдолу в тестето с все още нераздадените карти.

6. Край на рунда.

Рундът приключва тогава, когато всички играчи са построили своите колони и е излъчен победител, събрал най-много точки. След всеки рунд (пълно завъртане по часовниковата стрелка) на играчите отново се раздават карти така, че в ръцете си те да имат по 5 карти. Изключение се допуска в раздаването на последните карти, които се разпределят между играчите, докато стигнат. В тези случаи играчите могат да имат и по-малко от 5 карти. Може и някой играч да получи повече карти от другите, напр. при ситуация с трима играчи и 4 останали за раздаване карти, само първият играч ще получи 2 карти, а останалите двама ще получат по 1 карта.

Пръв карти получава този играч, който е „обрал“ последната ръка. Този играч играе пръв в новия рунд. Ако ръката не е „обрана“, а картите са прибрани в тестето, то наред е играчът, който е бил пръв на предходното раздаване.

7. Край на играта.

Играта приключва, когато всички карти от тестето са раздадени и „обрани“ от играчите. ТОТЕМИТЕ не могат да се „обират“, а влизат във финалния сбор на точките.

След края и на последния рунд всеки играч брои само картите от племето на своя ТОТЕМ. Всяка карта носи по 1 точка. В сбора влиза и ТОТЕМЪТ. Картите от други племена, различни от племето на ТОТЕМА, не носят точки.

Победител е този играч, който е събрал най-много карти от племето на своя ТОТЕМ!

8. Малка игра – Голяма игра.

С описания по-горе регламент приключва т. нар. „малка игра“. Ако играчите искат да продължат забавлението, могат да играят още „малки игри“, като събират точките, докато някой не натрупа общ сбор от 42 точки. Играчът, който пръв достигне този резултат, е крайният победител в ГОЛЯМАТА ИГРА.

И така, кое животно е твоят личен тотем?

Гейм дизайн: Георги Мерджанов

Илюстрации и графичен дизайн: София Илиева

Последвайте ни:

Facebook: https://www.facebook.com/trendproektcompany

Twitter: https://twitter.com/trend_proekt

Instagram: https://www.instagram.com/trend_proekt/

Всички права запазени. Тренд Проект ЕООД 2022, гр. Ямбол.